Co zabrać w góry zimą? Podpowiadamy!
Wybierasz się na wyprawę górską zimą? Aby wyjazd był udany i co najważniejsze, bezpieczny, bardzo istotne jest odpowiednie przygotowanie. Jakie wyposażenie spakować, aby zapewnić sobie i bliskim komfort? Jak się ubrać? Co zabrać do jedzenia w góry zimą? Odpowiadamy na te pytania w dzisiejszym artykule.
Co zabrać w góry zimą? Zacznijmy od ubioru
Co spakować na wyjazd w góry, jeśli chodzi o ubiór? To zależy od pogody i warunków atmosferycznych. Pamiętajmy, że w sezonie zimowym temperatura odczuwalna w wielu górskich partiach może spaść nawet do -10°C. Przed wyjazdem należy zatem sprawdzić aktualne prognozy i zgodnie z tym dobrać odpowiednią odzież:
- bieliznę termoaktywną;
- ciepłą kurtkę zimową;
- spodnie zimowe, które dobrze ochronią przed wiatrem i śniegiem;
- termiczne legginsy;
- ciepłe rękawice;
- ciepłe skarpetki;
- ciepłą czapkę;
- polar lub sweter;
- szalik;
- chustę typu buff.
Bardzo ważnym elementem ubioru w góry są buty trekkingowe. Modele zimowe od letnich wyróżniają się wyższą wytrzymałością, wysoką cholewką, dobrą przyczepnością oraz wodoodpornością (aby ją zachować jak najdłużej, trzeba regularnie impregnować obuwie). W przypadku, gdy poruszamy się w trudniejszym terenie górskim, konieczna będzie także twarda podeszwa, przystosowana do zamocowania raków. Natomiast jeśli korzystamy jedynie z nakładek antypoślizgowych czy też raczków, wystarczy w zupełności umiarkowana twardość podeszwy.
Co spakować na wyjazd w góry zimą, jeśli chodzi o wyposażenie?
Co zabrać w góry zimą, jeśli chodzi o wyposażenie? Zacznijmy od wspomnianych powyżej raczków i raków. Raczki będą dobrym wyborem w niższych partiach gór (np. w dolinach lub niżej położonych szlakach), na prostych podejściach bez elementów wspinaczkowych. Natomiast bardziej profesjonalne raki odnajdą zastosowanie na trudniejszych, wyżej położonych szlakach, w tym również takich z oblodzeniami i elementami wspinaczki. To obowiązkowy sprzęt w Tatrach, natomiast spośród niższych gór warto wziąć ze sobą raki np. na końcowe podejście na Babią Górę, Śnieżkę czy też Wysoką w Pieninach (w zależności od warunków atmosferycznych i oblodzenia na szlaku).
Inny sprzęt, który warto zabrać zimą w góry, to także, w zależności od naszych planów:
- deska snowboardowa;
- kask narciarski;
- kije trekkingowe;
- kijki narciarskie;
- narty biegowe;
- narty klasyczne;
- rakiety śnieżne.
Jeśli preferujemy minimalistyczne pakowanie się w góry, wspomniane powyżej elementy możemy wypożyczyć na miejscu.
Tymczasem gdy mamy większe doświadczenie i wybieramy się w wyższe partie gór, np. na skitury, nie można zapominać o czekanie oraz zestawie lawinowym, w skład którego wchodzą:
- detektor lawinowy;
- sonda lawinowa;
- łopata lawinowa.
Aby nauczyć się poprawnie korzystać ze wspomnianych sprzętów i zwiększyć bezpieczeństwo podczas wyjazdu w góry zimą, wskazane jest ukończenie szkolenia lawinowego oraz kursów turystyki zimowej.
Zima w górach — kompletowanie apteczki
Co spakować na wyjazd w góry zimą, jeśli chodzi o środki pierwszej pomocy? Warto zabrać:
- chusteczki nawilżane;
- koc termiczny;
- krem ochronny na mróz;
- krem z filtrem UV;
- leki przeciwbólowe, leki przeciwzapalne, leki na biegunkę;
- maść na stłuczenia;
- nożyczki;
- podstawowy zestaw opatrunków;
- plastry na odciski;
- preparat do przygotowywania napojów elektrolitowych;
- rękawiczki i maseczka do sztucznego oddychania;
- spray antyseptyczny;
- termofory lub ogrzewacze chemiczne;
- termometr;
- wydrukowana instrukcja pierwszej pomocy.
Jeśli marzy nam się spędzić zimę w górach, pamiętajmy także o zainstalowaniu na telefonie przed wyjazdem aplikacji ratunkowej. Dzięki jej zastosowaniu w przypadku awaryjnej sytuacji ratownicy działający w regionach górskich będą wiedzieć, gdzie udać się na pomoc. Zaaprobowaną przez Ochotnicze Służby Ratownicze apkę można pobrać ze sklepu Google Play oraz Apple App Store:
Co zabrać do jedzenia w góry zimą?
Co spakować na wycieczkę w góry zimą, jeśli chodzi o prowiant? O tej porze roku przydadzą się energetyczne przekąski, takie jak:
- kabanosy;
- orzechy;
- suszona wieprzowina;
- suszone owoce;
- zdrowe batony zbożowo-owocowe bez cukru.
Na wyjazd w góry zimą warto zabrać także termos z ciepłym napojem oraz zupki instant. Opcjonalnie, jeśli zamierzamy przygotowywać gorące posiłki na szlaku, może się przydać także kuchenka turystyczna. Pamiętajmy jednak, że zimą warunki atmosferyczne mogą znacznie utrudniać, a nawet całkowicie uniemożliwiać takie plenerowe gotowanie. Z tego powodu zawsze warto mieć w pogotowiu suchy prowiant.
Warto wiedzieć: Jeśli nie chcemy się przejmować pakowaniem prowiantu czy gotowaniem na szlaku w warunkach zimowych, w wielu obiektach noclegowych jest dostępna rezerwacja pobytu razem z wyżywieniem. Z takiej opcji korzystają często goście odwiedzający schronisko PTTK Trzy Korony. W naszej restauracji serwowane są pyszne śniadania i obiadokolacje. Wszystkie potrawy są przygotowywane na miejscu, z naturalnych produktów, według starodawnych góralskich przepisów.
Zima w Pieninach — co jeszcze może się przydać?
Zima w górach będzie z pewnością udana, jeśli podczas pakowania się na wyjazd uwzględnimy także:
- latarki czołowe;
- mapę odwiedzanych rejonów;
- okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV;
Nie zapominajmy również o dokumentach tożsamości, wydrukowanym potwierdzeniu ubezpieczenia oraz powerbanku na wypadek długotrwałego braku dostępu do prądu.
To także może Cię zainteresować: