Korona Gór Polski – Wysoka — co warto wiedzieć?
Wysoka to najwyższy szczyt Pienin. Góra jest chętnie odwiedzana przez turystów z całego świata, znajduje się także na liście celów do zrealizowania u osób, które planują zdobyć Koronę Gór Polski. Co warto o niej wiedzieć? Czy szlak na Wysoką przez Wąwóz Homole jest dobrym pomysłem? Na co się przygotować podczas planowania wyjazdu w Pieniny? Odpowiadamy na te pytania w dzisiejszym artykule.
Wysoka — Pieniny — co warto wiedzieć?
Wysoka (inaczej Wysokie Skałki) to najwyższy szczyt Pienin, znajdujący się Pieninach Małych, na granicy polsko-słowackiej. Góra mierzy 1050 metrów n.p.m. i formalnie znajduje się poza Pienińskim Parkiem Narodowym. Poza kopulastym wierzchołkiem jest porośnięta lasem. Ze szczytu roztaczają się fantastyczne widoki na Tatry, Babią Górę, Magurę Spiską, Góry Lewockie, Pasmo Radziejowej, a także pieniński Masyw Trzech Koron.
Wysoka, Pieniny — szlaki, czas przejścia i inne informacje
Na Wysokie Skałki można się dostać na wiele różnych sposobów. Bardzo popularnym szlakiem jest np. Wysoka przez Wąwóz Homole. Spacer zaczynamy w miejscowości Jaworki, następnie czeka nas spacer wspaniałym kanionem. Trasa w jedną stronę od Jaworek na szczyt liczy 4 kilometry, szybkim tempem można ją przejść w mniej niż 2 godziny. Inny wariant wycieczki to spacer ze wsi Szlachtowa w stronę Skrzyżowania pod Wysokim Wierchem i następnie spacer granią, wtedy należy się jednak przygotować na 7-kilometrową trasę i prawie 3 godziny marszu.
Wysoka przez Homole czy Durbaszkę to niejedyna opcja. Dla osób spragnionych dłuższych wycieczek polecamy także szlaki prowadzące z Palenicy, Szczawnicy, schroniska PTTK Orlica oraz słowackiej miejscowości Wielki Lipnik. We wszystkich wymienionych przypadkach spacer na najwyższy szczyt Pienin zajmie minimum 3 godziny. Natomiast jeszcze bardziej zaawansowane warianty, to:
- trasa na Wysoką z miejscowości Litmanová (8,4 km, 3:05 h marszu);
- trasa na Wysoką z miejscowości Drużbaki Wyżne (12,8 km, 4:30 h marszu).
Trasa na Wysoką, Pieniny — którą wybrać?
Szlak na Wysoką przez Wąwóz Homole jest wymieniany wśród najłatwiejszych sposobów zdobycia tej góry. Większych trudności nie powinno dostarczyć również wejście na Wysoką z Palenicy. W razie potrzeby np. gdy wśród uczestników wyprawy są małe dzieci, zawsze można wjechać kolejką na Palenicę, potem czeka nas krótki, 15-minutowy spacer na Szafranówkę i stamtąd już tylko przyjemny spacer granią dzieli nas od Wysokiej. Tak więc te dwie opcje — Wąwóz Homole-Wysoka oraz Palenica-Wysoka polecamy dla osób o przeciętnej kondycji, którym marzy się zdobycie szczytu.
Które wejście na Wysoką wybrać, jeśli mamy dobrą kondycję i zależy nam na dłuższym spacerze oraz podziwianiu w pełni uroków Pienin? Idealnym wyborem będzie trasa ze Szczawnicy przez Palenicę i Szafranówkę, następnie granią, o której wspominaliśmy wyżej i finalnie przez Durbaszkę na Wysoką. Tymczasem jeśli znamy już dobrze polskie Pieniny, możemy wybrać jeden ze słowackich wariantów — przykładowo bardzo atrakcyjny jest spacer z miejscowości Wielki Lipnik przez słynną Przełęcz pod Tokarnią. Niezapomniane widoki po drodze gwarantowane!
Szlak na Wysoką, Pieniny — jak się przygotować?
Jak się przygotować na wyprawę, której celem jest najwyższy szczyt Pienin? Wysoka nie wymaga tak naprawdę poważniejszych przygotowań, wskazany jest odpowiedni do pogody ubiór oraz dobre obuwie trekkingowe. Zalecamy ostrożność na końcowym etapie wędrówki, ponieważ ostatni fragment, prowadzący na platformę widokową, jest bardziej stromy. Ostrożność jest wskazana w szczególności wtedy, gdy jest mokro i ślisko, na szczęście tu i ówdzie możemy się wspomóc zamontowanymi na tym podejściu poręczami.
W sytuacji, gdy pogoda jest niepewna, zawsze lepiej zmodyfikować plany niż za wszelką cenę starać się wejść na szczyt. W złych warunkach nawet trasa Homole - Wysoka może przysporzyć trudności lub stwarzać okazje do nieprzewidzianych wypadków i urazów. Na szczęście w Pieninach nie brakuje miejsc, w których można przeczekać niepogodę, zjeść coś ciepłego, a nawet zatrzymać się na noc, by z rana ruszyć dalej. Schronisko PTTK Trzy Korony jest jednym z nich! Zapraszamy do rezerwowania noclegów oraz pobytów z wyżywieniem.
Wysoka w Pieninach to dopiero początek
Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Gdy już mamy za sobą najwyższy szczyt Pienin, zwykle przychodzi ochota na więcej. Wysoka w Pieninach zajmuje zaszczytne trzynaste miejsce w Koronie Gór Polski, czyli wykazie, który powstał w 1997 roku z inicjatywy Klubu Zdobywców Korony Gór Polski. Tuż przed nią są: Orlica (Góry Orlickie, 1084 m n.p.m.) oraz Rudawiec (Góry Bialskie, 1106 m n.p.m.).
Natomiast w pierwszej dziesiątce najwyższych polskich szczytów znalazły się:
- Wysoka Kopa (Góry Izerskie, 1126 m n.p.m.).
- Mogielica (Beskid Wyspowy, 1171 m n.p.m.),
- Skrzyczne (Beskid Śląski, 1257 m n.p.m.),
- Radziejowa (Beskid Sądecki, 1266 m n.p.m.),
- Turbacz (Gorce, 1310 m n.p.m.),
- Tarnica (Bieszczady Zachodnie, 1346 m n.p.m.),
- Śnieżnik (Masyw Śnieżnika, 1423 m n.p.m.),
- Śnieżka (Karkonosze, 1603 m n.p.m.),
- Babia Góra (Beskid Żywiecki, 1725 m n.p.m.),
- Rysy (Tatry, 2499 m n.p.m.).
Życzymy wszystkim turystom, którym udało się wejść na najwyższy szczyt w Pieninach, aby nie spoczywać na laurach i sięgać jeszcze wyżej po kolejne górskie marzenia.