Zamek w Kieżmarku – ciekawa atrakcja niedaleko Pienin
Zamek w Kieżmarku – ciekawa atrakcja niedaleko Pienin
Zamek w Kieżmarku usytuowany na Spiszu w północnej Słowacji to niemała atrakcja u podnóża Tatr. Najstarsze ślady osadnictwa odnalezione na terenie malowniczej miejscowości pochodzą z epoki kamiennej, natomiast w czasach wczesnego średniowiecza istniało tutaj kilka osad. Jaka jest historia zamku kieżmarskiego? Dlaczego warto się tam wybrać? Co ciekawego zwiedzić w najbliższej okolicy? Podpowiadamy.
Zamek w Kieżmarku – historia słowackiego zamku miejskiego
Początki zamku kieżmarskiego wiążą się z węgierskim rodem Zápolyów – w XV wieku władali oni osadą w widłach Popradu i Ľubicy. Budowę warowni rozpoczęto w 1463 roku — postawiono ją w miejscu rozebranego kościoła św. Elżbiety. W 1579 roku całe miasto zostało sprzedane bogatemu kupcowi, Sebastianowi Thökölyowi. Członkowie rodu Thököly rozpoczęli liczne przebudowy twierdzy, przekształcając ja w magnacką rezydencję.
Gród Zápolyów miał charakter gotycki. Po licznych przebudowach zainicjowanych przez nowych właścicieli zamek miejski w Kieżmarku przybrał jednak bardziej renesansowy wygląd. Panowanie rodu Thököly trwało ponad 100 lat, następnie warownia została przejęta przez wojska cesarskie i odsprzedana Ferdynandowi Rueberowi. Finalnie doszło do zawarcia porozumienia pomiędzy jej spadkobiercami, miastem a cesarzem, co poskutkowało odzyskaniem zamku przez mieszczan w 1702 roku.
Ostatni właściciel kieżmarskiego zamku przekształcił go w magazyny, warsztaty oraz szpital. Na terenie warowni znajdowały się także stajnie oraz barokowa kaplica. Niestety większa część budowli uległa całkowitemu zniszczeniu i wskutek pożarów popadła w ruinę. Dopiero w XX wieku przeprowadzono gruntowny remont i otwarto pierwsze wystawy. Dziś w odnowionych salach prezentowane są liczne zbiory muzealne, organizuje się także przedstawienia teatralne.
Zamek w Kieżmarku – informacje dla zwiedzających
Zamek kieżmarski jest otwarty w okresie maj-wrzesień od poniedziałku do niedzieli oraz październik-kwiecień od poniedziałku do piątku (bez weekendów i świąt). Czas zwiedzania twierdzy wynosi około 1,5 godziny, natomiast bilety wstępu kosztują od 1 do 6€ (obowiązują zniżki dla dzieci, studentów i emerytów). Dla turystów udostępnione zostały między innymi odnowione sale, lochy, wieża widokowa, a także barokowa kaplica.
Wejścia na zamek w Kieżmarku odbywają się co godzinę, a na jego terenie można przebywać tylko z przewodnikiem. Poza zwiedzaniem wystaw archeologicznych, etnograficznych i historycznych, turyści są zapraszani na liczne wydarzenia organizowane w obiekcie. Wśród nich można wymienić np.:
- koncerty czeskich i słowackich muzyków;
- letnie przedstawienia teatralne;
- nocne zwiedzanie zamku;
- warsztaty przeznaczone dla dzieci w wieku szkolnym.
Ciekawostki na temat zamku w Kieżmarku
Zamek w Kieżmarku zapisał się w historii tatrzańskiej turystyki — stamtąd bowiem wyruszyła pierwsza znana wyprawa w Tatry Wysokie. A wszystko to za sprawą Polki, Beaty Łaskiej z Kościeleckich. Kobieta w towarzystwie kilku mieszczan wybrała się na szlak w kierunku stawu Zelené pleso (Zielonego Stawu Kieżmarskiego). Niestety po powrocie z wyprawy okazało się, że nie przypadła ona do gustu mężowi pionierskiej taterniczki. Rozgniewany Albert Laský uwięził Beatę w wieży zamkowej, gdzie była przetrzymywania przez 6 lat.
Beata Łaska została uwolniona przez kolejnego właściciela zamku – Jana Ruebera. Jej historia stała się motywem wielu przedstawień teatralnych i historii filmowych. Prawdopodobnie prawdziwą przyczyną zamknięcia kobiety w wieży nie była wcale jej wyprawa w Tatry Wysokie, a chęć przejęcia majątku przez męża. Ród Łaskich znano z licznych kłopotów finansowych. Albert zasłynął nie tylko z uwięzienia na kilka lat swojej żony, ale także wynajęcia dwóch angielskich alchemików – aby mógł spłacić wszystkie długi, mieli dla niego znaleźć sposób na wytworzenie srebra, złota oraz kamienia filozoficznego.
Zamek w Kieżmarku – inne atrakcje w okolicy
Zamek w Kieżmarku to nie jedyna ciekawa atrakcja w tamtejszych rejonach. U podnóża Tatr nie brakuje pięknych szlaków turystycznych. Warta odwiedzenia jest choćby Chata pri Zelenom plese. Schronisko zlokalizowane przy stawie odwiedzanym niegdyś przez Beatę Łaską z Kościeleckich znajduje się na wysokości 1500 metrów n.p.m. Obiekt oferuje noclegi, w środku funkcjonują także sala konferencyjna oraz bar. Do chatki najłatwiej dojść ze słowackiej miejscowości Tatrzańska Łomnica (Tatranská Lomnica).
W okolicy zamku kieżmarskiego znajduje się także góra Łomnica. Na szczyt o imponującej wysokości 2634 metrów n.p.m. można wjechać kolejką lub wyciągiem krzesełkowym, natomiast piesze wejście jest dozwolone tylko w towarzystwie przewodnika. Po wyprawie w góry warto się udać do Starego Smokowca – to najstarsze uzdrowisko Tatr Słowackich. Jak widać, tamtejsze rejony oferują wiele ciekawych atrakcji. Planując pobyt w słowackiej części Tatr, trzeba przygotować się nie tylko na trekking, ale także na zwiedzanie warowni i miejscowości o przeznaczeniu leczniczym.