Wysoka, Pieniny — opis szlaku i wskazówki dla turystów

Autor posta: Schronisko Trzy Korony , Dodano: 27 lutego 2023

Wysoka (1050 metrów n.p.m.) to najwyższy szczyt Pienin, położony na pograniczu Polski i Słowacji. Turyści podchodzą na tę górę zarówno latem, jak i zimą. W szczególności chętnie wspinają się tutaj zdobywcy Korony Gór Polski. Czy szlak na Wysoką jest trudny? Jak przygotować się do wędrówki na Wysoką? Gdzie rozpocząć wycieczkę? Odpowiadamy na wszystkie pytania w dzisiejszym artykule.

Wysoka — opis i historia

Wysoka to najwyższa góra Pienin. Szlak turystyczny na Wysoką jest doskonale znany zdobywcom Korony Gór Polski. Inne nazwy tego szczytu to [1]:

 • Vysoké Skalky (z języka słowackiego),
 • Kiczera (lokalna nazwa nawiązująca do Połoniny Kiczera, która znajduje się pod szczytem),
 • Pamiarky (nazwa używana przez Łemków, prawdopodobnie nawiązuje ona do dawnej wieży triangulacyjnej, która była w tym miejscu).

Pierwsze zimowe wejścia na Wysoką (na nartach) miało miejsce w 1929 roku, za sprawą polskiego etnografa i geografa, badacza górali czadeckich, Mariana Gotkiewicza i jego towarzyszy  [1].

Wysoka, Pieniny — szlaki

Najwyższy szczyt Pienin można zdobyć na kilka sposobów. Najkrótszy szlak na Wysoką prowadzi ze wsi Jaworki, przez wąwóz Homole. Przejście kanionem i następnie wspinaczka ku Wysokiej zajmie około 2 godzin, trasa ta liczy w jedną stronę 4 kilometry. Inna opcja to wyruszenie ze wsi Szlachtowa oraz przejście przez Skrzyżowanie pod Wysokim Wierchem i Durbaszkę (934 metrów n.p.m.). 7-kilometrowy spacer granią nie powinien zająć dłużej niż 3 godziny.

Jak jeszcze można zdobyć Wysoką (Pieniny)? Szlak, który nie należy do przesadnie trudnych, prowadzi ze słowackiej miejscowości Wielki Lipnik (Veľký Lipnik). W tym wariancie także trzeba przejść przez Przełęcz pod Tokarnią i następnie granią przez Skrzyżowanie pod Wysokim Wierchem oraz Durbaszkę. Turyści, którym znudziły się polskie szlaki na Wysoką, mogą się wybrać na szczyt również z miejscowości Litmanowa (Litmanová), Jarzębina (Jarabina) oraz Drużbaki Wyżne (Vysne Ruzbachy).

Trudność szlaku na Wysoką

Szlak na Wysoką nie należy do przesadnie trudnych. Trasy, które prowadzą na szczyt, są łatwe do pokonania, zarówno w letnich, jak i zimowych warunkach (oczywiście po wyposażeniu się w odpowiedni ubiór i sprzęt). W przypadku osób o słabszej kondycji lepiej wybierać krótsze warianty dojścia na Wysoką. Jednocześnie warto sprawdzić, ile wynosi suma podejść oraz zejść i, jeśli wśród członków wyprawy są osoby o słabszej kondycji, zdecydować się na szlaki o łagodnym podejściu, z możliwością odpoczynku w schronisku. 

Jak przygotować się do wędrówki na Wysoką?

Mimo że Wysoka jest zaliczana do Korony Gór Polski, wyprawa na tę górę nie wymaga specjalnych przygotowań. Jeśli warunki pogodowe są sprzyjające i wybierzemy nietrudny szlak, nawet osoby ze słabszą kondycją są w stanie dotrzeć na sam szczyt. Jak przygotować się do wędrówki na Wysoką późną jesienią, zimą lub wczesną wiosną? O tej porze roku trzeba się przygotować na liczne utrudnienia związane z zimową aurą. Wskazane jest wyposażenie się w raczki oraz sprawdzanie pogody i dostosowanie planu wyprawy do niej.

Atrakcje turystyczne na szlaku na Wysoką

Czas dojścia na szczyt może się wydłużyć, ze względu na liczne atrakcje turystyczne na szlaku na Wysoką. Jeśli zaczynamy wędrówkę od wsi Jaworki, warto na chwilę zatrzymać się w Rezerwacie Przyrody Wąwóz Homole. Jar, a także okoliczna góra Homole, szczyt, który jest położony nad wąwozem, są bardzo malownicze. Bardzo atrakcyjne jest również podejście od strony wsi Szlachtowa, ze względu na szczyty z pięknymi widokami po drodze, mianowicie Wysoki Wierch (898 metrów n.p.m.) i Durbaszkę (934 metrów n.p.m.).

Wysoka, Pieniny — inne atrakcje w okolicy

Turyści, którzy chcą się wybrać na szlak na Wysoką, powinni zaplanować przyjazd w Pieniny tak, aby skorzystać także w innych atrakcji tych okolic. Na miłośników turystyki górskiej czekają dwa najbardziej rozpoznawalne szczyty w Pieninach:

 • Sokolica (747 metrów n.p.m.), w sezonie letnim warto wybrać się niebieskim szlakiem ze schroniska PTTK „Orlica”, ponieważ obejmuje on przeprawę przez Dunajec,
 • Trzy Korony (982 metrów n.p.m.), najwyższy szczyt Pienin Środkowych zdobędziemy najszybciej ze schroniska PTTK „Trzy Korony”.

Poza turystyką górską i szlakami na Wysoką warto zainteresować się także innymi atrakcjami Pienin, takimi jak np.:

 • kompleks klasztorny na Słowacji Czerwony klasztor (słow. Červený kláštor),
 • liczne ośrodki narciarskie oraz trasy narciarstwa zjazdowego i biegowego,
 • odbywające się dwukrotnie w ciągu roku redyki,
 • organizowane od kwietnia do października spływy tratwą z flisakami,
 • Rezerwat „Biała Woda” niedaleko Jaworek,
 • trasa rowerowa Velo Dunajec, najpiękniejszy szlak rowerowy w Polsce,
 • wyjątkowe pienińskie muzea — im. Józefa Szalaya w Szlachtowej oraz w Krościenku nad Dunajcem,
 • zamki Czorsztyn oraz Niedzica położone nad Jeziorem Czorsztyńskim.

Zdecydowanie warto je uwzględnić podczas planowania urlopu w Pieninach!

Źródła:

 Nyka J. Pieniny. Przewodnik. Wyd. IX. Latchorzew: Wyd. Trawers, 2006. ISBN 83-915859-4-8.