Sromowce Niżne - ciekawe miejsca do zobaczenia

Autor posta: Schronisko Trzy Korony , Dodano: 04 stycznia 2021

Malownicza wieś, z której wystarczy udać się w dowolną stronę, aby dotrzeć do najpiękniejszych miejsc w Pieninach: Sromowce Niżne. Małopolska miejscowość leży tuż przy Trzech Koronach nad Dunajcem. Nie bez przyczyny jest więc tak chętnie odwiedzana przez turystów. Sprawdźmy, jak ciekawe miejsca można tu zobaczyć!

Trzy Korony: widok, który odbiera mowę

Przyczyną, dla której turyści tak chętnie odwiedzają Sromowce Niżne - tę niewielką miejscowość w gminie Czorsztyn - jest szczyt Trzy Korony. Wierzchołki górują nad wsią, zachwycając swoim majestatem. Masyw składa się z trzech elementów: Okrąglicy, Pańskiej Skały i Płaskiej Skały. Można podziwiać je nie tylko z dołu. Turyści chętnie udają się na sam szczyt, aby z punktu widokowego podziwiać skrzące się w oddali Tatry. Wejście jest dość łagodne i dostępne aż z trzech stron. Jakkolwiek byśmy się więc nie starali, Trzy Korony przeobrażą się centralny punkt każdej pieszej wycieczki!

Punkty widokowe dedykowane Tatrom

Trzy Korony to nie jedyny wart odwiedzenia punkt widokowy w Sromowcach Niżnych. Na turystów czeka również Sokolica: sięgająca samego Dunajca skała, z której rozpościera się fantastyczny widok na okolicę oraz majaczące w oddali szczyty Tatr. Miejsce to znane było dotychczas z jeszcze jednego powodu, a mianowicie sławnej na cały kraj sosny, która niestety została uszkodzona w 2018 roku w wyniku akcji ratunkowej. Warto pamiętać o tym, że między kwietniem a październikiem wejście na punkt widokowy jest płatny.

Dunajec – najpiękniejsza górska rzeka

Sromowce Niżne leżą tuż nad Dunajcem – to wspaniała informacja dla miłośników malowniczych widoków i aktywnego wypoczynku w jednym. W okolicy organizowane są spływy flisackie na tratwach dla żądnych przygód turystów. Rzeka prezentuje się z brzegu pięknie, jednak dopiero z perspektywy wody jest w stanie ukazać się nam w całej cudownej okazałości. Organizatorzy spływów gwarantują niezapomniane wrażenia pełne porządnej dawki adrenaliny - oprócz tratw czekają tam także kajaki i pontony. Sezon trwa z reguły od kwietnia do października, warto jednak śledzić aktualne informacje na ten temat.

Spacer lub przejażdżka wśród cudnych widoków

Sromowce Niżne to także miejsce, przez które przebiegają liczne trasy piesze oraz rowerowe. W wolnej chwili warto udać się na spacer nie tylko w stronę Trzech Koron. Zdecydowanie warta zobaczenia jest Droga Pienińska, który prowadzi aż do Szczawnicy. To 9 km zachwycających krajobrazów i ciekawych punktów widokowych. Po drodze można zahaczyć o Muzeum Pienińskiego Parku Narodowego bądź pozwolić odpocząć stopom w Schronisku Trzy Korony. Do charakterystycznych elementów krajobrazu należy bez wątpienia Wąwóz Szopczański pełen zieleni, górskich potoków i ciekawych formacji skalnych.

Dawna architektura dla miłośników historii

W pobliżu miejscowości Sromowce Niżne znajdzie się również coś dla lubiących zwiedzać lokalną architekturę. Na turystów czeka m.in. Czerwony Klasztor - miejscowość na Słowacji, w której znajduje się średniowieczny kompleks klasztorny wraz z muzeum. Obiekt ten wart jest zobaczenia nie tylko ze względu charakterystyczną kolorystykę, ale także to, że leży w niedalekiej odległości od Dunajca. W samych Sromowcach Niżnych na odwiedziny czeka również drewniany kościół św. Katarzyny z końca XVI w., który wchodzi w skład szlaku architektury drewnianej województwa małopolskiego. Jeśli mamy ochotę na niewielką wycieczkę, możemy udać się w stronę Nidzicy i przekonać się na własne oczy, jak prezentuje się Zamek Dunajec, który góruje nad rzeką i zachwyca majestatem.

Sromowce Niżne - warto tu być!

Wymienione atrakcje to jednak nie wszystko, co czeka na odkrycie w tej malowniczej pienińskiej miejscowości. Wszystkich, którzy chcą wypocząć, zwiedzając średniowieczną architekturę i oddając się rozrywce na spływie Dunajcem lub spacerować, napawając się pięknymi górskimi widokami, serdecznie tu zapraszamy! Sromowce Niżne to miejsce idealne tak dla samotnych odkrywców, jak i rodzin z dziećmi żądnych niesamowitych wrażeń. Aby jednak odkryć jego pełen urok, trzeba tu po prostu być!