
Polskie góry w lecie - najciekawsze kierunki
Lato w górach, to nie tylko Śnieżka w Karkonoszach czy też Tatry i Giewont. Polska oferuje pod tym kątem znacznie więcej! Jeśli zastanawiasz się, gdzie jechać w polskie góry w lecie, koniecznie sprawdź nasze propozycje.
Polskie góry w lecie - czy to dobry kierunek?
Polskie góry w lecie zamieniają się w raj osób szukających ucieczki od miejskiego zgiełku. O tej porze roku w górach zobaczymy bajeczne zielone doliny, hale pełne owiec, potoki z krystalicznie czystą wodą oraz jeziora, w których tafli odbijają się majestatycznie szczyty. Latem w górach nie trzeba mierzyć się z mrozem czy śniegiem, dzięki czemu wędrówki są bardziej dostępne dla mniej doświadczonych turystów, dzieci, seniorów czy też po prostu par, którym zależy na spokojnym spacerze w romantycznej scenerii. Poza szlakami turystycznymi polskie góry oferują o tej porze roku także mnóstwo innych atrakcji, jak np. muzea, regionalne karczmy, termy, uzdrowiska, czy zamki, które można zwiedzać. Każdy znajdzie coś dla siebie.
Gdzie jechać w Polskie góry w lecie? Nasze propozycje
Gdzie jechać w Polskie góry w lecie, by zamiast uciążliwych tłumów, doświadczyć piękna przyrody i po prostu odpocząć? Oto nasze propozycje najciekawszych polskich gór, w lecie nadal spokojnych, a jednocześnie oferujących wiele atrakcji:
- Góry Kamienne;
- Góry Opawskie;
- Góry Sowie;
- Pieniny Spiskie.
Góry Kamienne
Gdzie jechać w polskie góry w lecie? Nasza pierwsza propozycja to Góry Kamienne, czyli pasmo górskie położone w Sudetach Środkowych. W trakcie pobytu w tych czesko-polskich górach w lecie możemy udać się np.:
- ze schroniska PTTK Andrzejówka do Skalnej Bramy i ruin zamku Rogowiec (870 metrów n.p.m.) oraz z powrotem (8-kilometrowa pętelka, suma podejść: ponad 300 metrów n.p.m.);
- ze schroniska PTTK Andrzejówka na Waligórę (934 metrów n.p.m.), następnie przez Suchawę, Kostrzynę i Włostową ku Sokołowsku i z powrotem (8-kilometrowa pętelka, ponad 520 metrów przewyższeń);
- z Sokołowska przez Lesistą Wielką na Stożek Wielki (840 metrów n.p.m.) i z powrotem (12,5-kilometrowa pętelka, suma podejść: prawie 700 metrów n.p.m.).
Na wspomnianych szlakach nie napotkamy tłumów, w zamian jednak poczujemy prawdziwy klimat Gór Kamiennych. Kto miał do czynienia ze stromym, iście tatrzańskim, podejściem na Waligórę (najwyższy szczyt Gór Suchych i Gór Kamiennych), ten wie o czym mowa!
Góry Opawskie
Góry Opawskie znajdują się w Sudetach Wschodnich, a dokładniej w południowej części województwa opolskiego. Te trochę czeskie, a trochę polskie góry w lecie warto odwiedzić między innymi dla tzw. Gwarkowej Perci. Szlak jest znany z charakterystycznej, 11-metrowej drabinki, która przywodzi na myśl drabinkę na szlaku tatrzańskim Orla Perć. Tłumów nie uświadczymy również na szlaku prowadzącym z Pokrzywnej na Biskupią Kopę (890 metrów n.p.m.), ciekawy szczyt z wieżą widokową, należący do Korony Gór Polski.
Góry Sowie
Gdzie jechać w polskie góry w lecie, gdy lubimy zarówno aktywny wypoczynek na szlaku, jak i ten bardziej leniwy, nad jeziorem? Doskonałym wyborem będą Góry Sowie w Sudetach Środkowych, których najwyższym wzniesieniem jest Wielka Sowa (1015 m n.p.m.). O ile wieża widokowa Wielkiej Sowy może być w sezonie letnim oblegana, o tyle na innych okolicznych szlakach, np. ze schroniska PTTK Zygmuntówka na Kalenicę (964 metrów n.p.m.) lub z Głuszycy na Włodarz (811 metrów n.p.m.), nie uświadczymy tłumów. Po górskim wędrowaniu czeka na nas relaks nad Jeziorem Bielawskim, nazywanym również polskim Como.
Pieniny Spiskie
Gdy zależy nam na połączeniu pobytu w górach z wypoczynkiem nad wodą, doskonałymi polskimi górami w lecie będą także Pieniny Spiskie. Najniższa część Pienin, położona nad prawym brzegiem Dunajca, słynie z pięknych widoków i… ciszy, w której można je podziwiać. Nie uświadczymy tu takich tłumów jak na szlaku na Trzy Korony (982 metrów n.p.m.) czy też Sokolicę (474 metrów n.p.m.). Pieniny Spiskie, ze względu na to, że znajdują się one poza Pienińskim Parkiem Narodowym, można zwiedzać z psem. W szczególności warto się wspiąć na Górę Wdżar, z której roztacza się wspaniała panorama!
Spędź lato w górach!
Planując wyjazd w polskie góry w lecie warto zarezerwować z wyprzedzeniem nocleg oraz, jeśli nie chcemy marnować czasu na szukanie restauracji - także wyżywienie. Wybierajmy takie obiekty, które oferują wiele udogodnień (np. bezpłatny parking czy pokój z łazienką), a jednocześnie - znajdują się one w spokojnej okolicy, blisko szlaków turystycznych. W Pieninach doskonałym wyborem będzie klimatyczne schronisko górskie PTTK Trzy Korony. Naszym gościom oferujemy pobyt w pachnących drewnem pokojach z łazienkami i widokiem z okna na Tatry lub Przełom Dunajca. Dysponujemy również bezpłatnym parkingiem dla gości, placem zabaw z mini ścianką do wspinaczki, huśtawkami, piaskownicą i zjeżdżalnią oraz restauracją, w której serwowane są dania przyrządzone według regionalnych receptur. Zamiast zastanawiać się, gdzie jechać w polskie góry w lecie, lepiej się po prostu spakować i spędzić niezapomniane wakacje w Pieninach!
Zdjęcie główne: Darek Roslaniec on Unsplash