Pieniny Spiskie — co warto zobaczyć?
Pieniny Spiskie to malowniczy region górski, położony w południowo-wschodniej Polsce, w pobliżu granicy ze Słowacją. Odnajdą się tam zarówno miłośnicy aktywnego wypoczynku, jak i osoby, które chcą w spokoju podziwiać piękno natury. Jakie są najciekawsze atrakcje turystyczne w Pieninach Spiskich? Co w szczególności warto tam zobaczyć? W dzisiejszym artykule przedstawiamy ciekawe miejsca do odwiedzenia w Pieninach Spiskich.
Pieniny Spiskie — położenie geograficzne
Pieniny Spiskie (inaczej Hombarki) są położone w południowo-wschodniej Polsce, pomiędzy Dunajcem i Popradem, przy granicy ze Słowacją. Od północy pasmo graniczy z Beskidem Sądeckim, natomiast od południa z Górami Lewockimi (z języka słowackiego: Levočské vrchy). Szlaki turystyczne w Pieninach Spiskich są bardzo popularne wśród turystów, ze względu na liczne możliwości aktywnego wypoczynku oraz malownicze krajobrazy.
Żar — Pieniny Spiskie — co to za szczyt?
Ciekawe miejsca do odwiedzenia w Pieninach Spiskich to przede wszystkim Żar. Szczyt położony na granicy polsko-słowackiej wznosi się na wysokość 883 metrów n.p.m., z góry roztaczają się piękne widoki na Tatry, Beskid Sądecki, a także inne partie Pienin, w tym między innymi przełom Dunajca. Możemy się na niego dostać szlakiem turystycznym z miejscowości Niedzica, Falsztyn, Frydman, Dursztyn, Łapsze Wyżne lub Łapsze Niżne.
Wakacje w Pieninach Spiskich — co warto zobaczyć wiosną i latem?
Wielu turystów udaje się latem na górę Żar. Pieniny słyną jednak także z wielu innych atrakcji. Najpiękniejsze miejsca w Pieninach Spiskich, które warto zwiedzić wiosną bądź latem, to:
- zamek w Niedzicy oraz ruiny zamku w Czorsztynie — średniowieczne twierdze położone nad zalewem zaporowym na rzece Dunajec są otwarte dla zwiedzających, z ich murów można podziwiać piękne widoki na najbliższe okolice;
- Jezioro Czorsztyńskie — sztuczne jezioro jest samo w sobie bardzo malownicze, na jego tafli organizowane są wycieczkowe rejsy pomiędzy zamkami.
Co jeszcze warto uwzględnić w planach, jeśli chodzi o wakacje w Pieninach Spiskich? Co warto zobaczyć? Ciekawym miejscem są tzw. Zielone Skałki, czyli pasmo skał wapiennych, zlokalizowane powyżej Zbiornika Czorsztyńskiego, porośnięte charakterystycznym zielonym mchem. Obecnie miejsce to ma status obszary ochrony ścisłej i zostało całkowicie wyłączone z ruchu turystycznego. Można je jednak podziwiać podczas rejsów organizowanych po Jeziorze Czorsztyńskim.
Nie zapominajmy również o jednej z najbardziej znanych atrakcji turystycznych w Pieninach Spiskich. Mowa o Przełomie Dunajca, czyli meandrach rzeki, otoczonych skalnymi ścianami, zlokalizowanych na granicy polsko-słowackiej. To właśnie w tym miejscu organizowane są spływy tratwą z flisakami, podczas których można się zapoznać z wieloma lokalnymi legendami. Malowniczy Dunajec możemy podziwiać również z góry, w tym celu należy się wspiąć na wspomnianą wcześniej górę Żar.
Pieniny słyną także z wielu innych szczytów, z których widoczny jest Przełom Dunajca. Piękne widoki oferują także:
- Sokolica (747 metrów n.p.m.) — najbardziej atrakcyjny (choć także bardzo stromy) szlak do tego miejsca prowadzi ze schroniska PTTK Orlica. Spacer pieszo, połączony z przeprawą tratwą, zajmie niewiele ponad godzinę;
- Trzy Korony (982 metrów n.p.m.) — na wizytówkę Pienin dostaniemy się najszybciej ze schroniska PTTK Trzy Korony, spacer zajmie nie więcej niż 1 godzina i 40 minut.
Najpiękniejsze miejsca w Pieninach Spiskich w sezonie jesienno-zimowym
Najpiękniejsze miejsca w Pieninach Spiskich, które są łatwo dostępne także jesienią i zimą, to wspomniane powyżej twierdze Niedzica oraz Czorsztyn. Pamiętajmy przy tym, że w okresie zimowym, kiedy Jezioro Czorsztyńskie zamarza, nie ma możliwości przeprawienia się pomiędzy warowniami na łodzi czy też statkiem wycieczkowym. Mimo wszystko warto się udać w te rejony, ponieważ kiedy spadnie śnieg, jest tutaj bardzo malowniczo. Dojazd autem do Pienin Spiskich z takich miejscowości jak Krościenko nad Dunajcem czy Szczawnica nie zajmie więcej niż 20 minut.
Jeśli kondycja na to pozwala, możemy się pokusić o górski zimowy spacer. Szlaki turystyczne w Pieninach Spiskich, które pokonamy bez trudu w bardziej surowych warunkach pogodowych, to:
- Dursztyn — Żar — Dursztyn (6,6 kilometra, około 2 godzin marszu w warunkach letnich);
- Falsztyn — Przełęcz Przesła — Niedzica-Zamek (7,2 kilometra, około 2 godzin marszu w warunkach letnich);
- Frydman — Żar — Frydman (11,2 kilometra, około 3,5 godzin marszu w warunkach letnich).
Pamiętajmy, aby dobrze się przygotować na spacer po górach zimą, mimo że Pieniny Spiskie nie należą do wysokich pasm, warto mieć w pogotowiu raczki na buty, a także wyposażyć się w termos z ciepłą herbatą oraz ubrać termoaktywną bieliznę i skarpety na siebie. W warunkach zimowych trzeba się liczyć także z tym, że szlak, który znamy z letnich wypraw, może nam zająć więcej czasu, między innymi ze względu na oblodzenia czy też pokrywę śnieżną, utrudniającą sprawne poruszanie się.