Najciekawsze szlaki turystyczne w Małopolsce

Autor posta: Schronisko Trzy Korony , Dodano: 31 sierpnia 2022

Jeśli na myśl o odpoczynku pierwsze, co przychodzi Ci na myśl, to długie wędrówki lub przejażdżki po okolicy – to Małopolska jest dla Ciebie stworzona! Region słynie z licznych tras pieszych i rowerowych zahaczających o dziedzictwo naturalne oraz kulturowe. Jest ich tak wiele, że nie sposób opisać je wszystkie! Dlatego zaprezentujemy te naszym zdaniem najciekawsze.

Szlaki turystyczne w Małopolsce

Dlaczego właśnie Małopolska? To właśnie w tym rejonie znajduje się najdłuższa sieć szlaków turystycznych w Polsce. Niewątpliwie jest w czym wybierać, bez względu na to, czy chcemy wędrować na własnych nogach, czy poznawać okoliczne atrakcje na rowerze.

Na początek proponujemy rarytas wśród najciekawszych górskich ścieżek: to Główny Szlak Beskidzki, który rozciąga się przez Małopolskę, Śląsk i Podkarpacie. Liczy około... 500 km! To prawdziwe wyzwanie i jednocześnie szansa na to, aby przejść chociaż niewielki fragment tego malowniczego szlaku. Przebiega bowiem przez całe mnóstwo wartych uwagi miejscowości znanych z atrakcji turystycznych oraz interesujących tworów natury.

W zestawieniu nie możemy pominąć Szlaku Orlich Gniazd - ścieżki turystycznej biegnącej również przez województwo śląskie, znanej z fascynujących pozostałości po średniowiecznych zamkach i warowniach. To gratka dla miłośników dwóch kółek, którzy mogą przemierzyć drogę na rowerze.

Najciekawsze szlaki Małopolski

A jeśli o jednośladach mowa, to musimy wspomnieć o jednej z najciekawszych i najpiękniejszych ścieżek rowerowych w regionie (a może i całym kraju), czyli VeloDunajec. W trasę można wyruszyć z Zakopanego, a wycieczkę zakończyć ponad 200 km dalej, w miejscowości Wietrzychowice. Po drodze czeka mnóstwo zapierających dech widoków obejmujących jeziora, pasma górskie oraz ruiny zamków.

Na koniec zostawiliśmy coś dla turystów zaprawionych w bojach i odważnych (ale jednocześnie rozważnych). Orla Perć uważana jest za jeden z najciekawszych i zarazem najbardziej wymagających polskich szlaków, mimo że liczy niecałe 5 km. Nie należy też do najbezpieczniejszych mimo wielu ostrzeżeń, jakie można napotkać po drodze. Aby przemierzyć ten z pozoru niewielki dystans, należy mieć dobry plan, świetną kondycję i przede wszystkim świadomość, że wędrówkę być może trzeba będzie podzielić na kilka etapów.