
Małe Pieniny — co warto zobaczyć?
Małe Pieniny to pasmo górskie we wschodniej części Pienin, rozciągające się od Przełomu Dunajca aż do słowackiej miejscowości Jarzębina. Wzdłuż grzbietu, który liczy 14 kilometrów, przebiega granica polsko-słowacka. Jakie są najciekawsze atrakcje turystyczne w Małych Pieninach? Co w szczególności warto zobaczyć? W dzisiejszym artykule przedstawiamy najpiękniejsze miejsca.
Małe Pieniny — położenie geograficzne
Małe Pieniny (dawniej nazywane także Szlachtowskimi Górami) graniczą od północy z Beskidem Sądeckim, natomiast od południa, z Doliną rzeki Lipnik i słowacką miejscowością Wielki Lipnik (z języka słowackiego: Veľký Lipník). Pieniny Małe rozciągają się od Przełomu Dunajca, aż po Jarzębinę (z języka słowackiego: Jarabina), przynależy do nich słynny szczyt zaliczany do Korony Gór Polski o nazwie Wysoka (1050 metrów n.p.m.).
Wakacje w Małych Pieninach — co warto zobaczyć wiosną i latem?
Pieniny Małe są piękne przez cały rok. Najwięcej turystów ściąga tutaj jednak w sezonie wiosenno-letnim. Argumentów za tym, żeby odwiedzić szlaki turystyczne w Małych Pieninach o te porze roku, nie brakuje. Na rodziny z małymi dziećmi czeka najpiękniejszy wąwóz w Polsce, czyli Homole. Dojazd w to miejsce jest możliwy zarówno samochodem, jak i komunikacją publiczną. W zależności od kondycji fizycznej i czasu wolnego można wydłużyć wycieczkę także o pobliski Rezerwat Przyrody Biała Woda.
Najpiękniejsze miejsca w Małych Pieninach, które są łatwo dostępne to dwa szczyty — Palenica (722 metrów n.p.m.) oraz Szafranówka (742 metrów n.p.m.). Na pierwszy z wymienionych można wjechać kolejką z miejscowości Szczawnica, następnie druga góra znajduje się w odległości 15-minutowego spaceru. Powrót można zaplanować tą samą drogą, ale pieszo — zejście do Szczawnicy nie powinno zająć więcej niż 45 minut. A przy lepszej kondycji możemy pójść z Szafranówki na zachód w kierunku schroniska PTTK Orlica i dopiero stamtąd zejść do Szczawnicy.
Ciekawe miejsca do odwiedzenia w Małych Pieninach dla osób, które są bardziej zaprawione w turystyce górskiej, to także:
- Przełęcz pod Tokarnią (z języka słowackiego: Lesnické sedlo). Rozciągają się stamtąd przepiękne widoki na okoliczne wsie oraz pasma górskie, w tym między innymi Tatry, Pieniny, Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki czy też Gorce,
- Wysoki Wierch (z języka słowackiego: Šlachtovsky vrch. Szczyt wznosi się na wysokość 898 metrów n.p.m., z góry można podziwiać przepiękne panoramy na Tatry, Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki, a także masyw Trzech Koron.
Nie zapominajmy również o wspomnianym wcześniej szczycie, należącym do Korony Gór Polski, czyli Wysokiej (1050 metrów n.p.m.). Najkrótszy szlak na dumę Pienin Małych prowadzi ze wsi Jaworki, przez wąwóz Homole. Przejście z Jaworek na Wysoką zajmie około 2 godzin, następnie można wrócić tą samą drogą lub udać się dalej granią i zejść do wsi Szlachtowa. Na szczyt można się dostać także ze słowackiej miejscowości Litmanova, wtedy spacer w jedną stronę zajmie około 3 godzin.
Najpiękniejsze miejsca w Małych Pieninach w sezonie jesienno-zimowym
Jakie są ciekawe miejsca do odwiedzenia w Małych Pieninach w sezonie jesienno-zimowym? Kiedy w górach spadnie śnieg i dzień jest krótszy, bezpieczniej jest wybierać mniej wymagające kondycyjnie trasy. Z małymi dziećmi dobrym wyborem będą wspomniane wcześniej Rezerwaty Przyrody — Homole oraz Biała Woda. W szczególności Biała Woda to miejsce w Pieninach Małych przyjazne dzieciom, ponieważ szutrową drogę można pokonać nawet z wózkiem.
Jeśli kondycja na to pozwala, możemy się pokusić o spacer zimą na Durbaszkę (934 metrów n.p.m.). Wejść można od strony wsi Szlachtowa lub z Jaworek, przez wąwóz Homole. Ze Szlachtowej na szczyt prowadzi żółty szlak, trasa liczy niewiele ponad 5 kilometrów i jej przejście w jedną stronę zajmie około 2 godzin. Podobny będzie czas, jeśli ruszymy z Jaworek. W obu przypadkach możliwy jest odpoczynek i zagrzanie się przy ciepłej herbacie w schronisku górskim nieopodal Durbaszki.
Na jesienny lub zimowy spacer nadają się także wspomniany powyżej szczyt Wysoki Wierch (898 metrów n.p.m.) oraz piękna Przełęcz pod Tokarnią (720 metrów n.p.m.) w Małych Pieninach. Mapa to niejedyne, co warto zabrać na wycieczkę w te miejsca. Organizując wyprawę zimą, pamiętajmy o tym, że trasa może się znacznie wydłużyć ze względu na trudniejsze warunki na szlaku. Najbezpieczniej jest zatem ruszać z samego rana. Nie zapominajmy również o podstawowym wyposażeniu, takim jak raczki na buty czy też termos z ciepłą herbatą, aby zapobiec chwilom słabości podczas marszu.
Atrakcje turystyczne w Małych Pieninach, które są dostępne w okresie jesienno-zimowym i często stanowią główny powód wyjazdu w te rejony, to stoki narciarskie. W szczególności ulubionym miejscem narciarzy jest rozległa kotlina, położona we wsi Jaworki. Funkcjonuje tam prawdziwa arena narciarska, która składa się z kolei linowej, wyciągów orczykowych oraz 8 tras narciarskich o łącznej długości wynoszącej około 4 kilometry. Szlaki dla narciarzy w Pieninach Małych są bardzo zróżnicowane pod względem trudności, znajdziemy wśród nich również miejsca przeznaczone dla wielbicieli jazdy typu freeride czy skitour.