
Jak się ubrać w góry wiosną lub latem?
Ubranie w góry latem czy wiosną to zagadnienie, które dla wielu osób może się wydawać oczywiste. W praktyce jednak na szlakach spotyka się wielu turystów, których odzież nie jest dopasowana do warunków pogodowych. W niniejszym artykule rozwiewamy wątpliwości związane z tym jak sie ubrac w góry w sezonie wiosenno-letnim. Zapraszamy do lektury!
Jak ubrać się w góry wiosną?
Ubranie w góry wiosną powinno być dostosowane do warunków pogodowych. W marcu, kwietniu czy nawet maju, w wyższych partiach gór może wciąż zalegać śnieg. O ile za dnia w dni słoneczne jest bardzo przyjemnie, o tyle nad ranem oraz po zmroku, robi się zimno. Z tego powodu najważniejsza zasada, jeśli chodzi o ubiór w góry wiosną, brzmi — na cebulkę.
Obowiązkowe elementy ubioru pod kątem wiosny w górach to:
- bielizna termoaktywna,
- koszulka termoaktywna (z krótkim lub długim rękawem),
- ciepła bluza, np. typu softshell (z oddychającej tkaniny i wiatroodporna),
- kurtka, która jest wiatro- i wodoodporna, a jednocześnie wykonana z oddychającego materiału,
- spodnie typu soft shell lub, jeśli spodziewamy się jeszcze zimowych warunków, spodnie membranowe, ewentualnie lekkie szybkoschnące spodnie letnie, ale wtedy pod spód lepiej założyć legginsy,
- ciepłe outdoorowe skarpety,
- lekki szalik lub buffa pod szyję,
- lekkie rękawiczki,
- stuptuty,
- buty trekkingowe z dobrym bieżnikiem, najlepiej sięgające za kostkę.
Bardzo ważna jest również odpowiednia czapka w góry wiosną. W tej roli sprawdzi się termoaktywne nakrycie głowy lub wielofunkcyjna buffa.
Wiosna — góry — czego lepiej nie ubierać?
Skoro wyjaśniliśmy, co ubrać w góry wiosną, warto również wspomnieć o tych rodzajach ubrań czy butów, które nie są wskazane. Należą do nich:
- buty typu adidasy, sandały, klapki,
- ciężkie zimowe spodnie z membraną,
- nieprzewiewne peleryny przeciwdeszczowe wykonane z plastiku,
- ubrania wykonane z bawełny (ze względu na zatrzymywanie wilgoci).
Jak się ubrać w góry latem?
Ubiór w góry latem powinien być lekki oraz wykonany z materiału, który jest oddychający i odprowadza wilgoć. Standardowy strój w góry latem składa się z 3 warstw: koszulki termoaktywnej z krótkim rękawem, bluzy oraz warstwy wierzchniej w postaci oddychającej i wygodnej, a jednocześnie wodoodpornej i wiatroszczelnej kurtki. Jeśli chodzi o spodnie, sprawdzą się lekkie i szybkoschnące modele dedykowane aktywnościom typu outdoor lub spodnie turystyczne z odpinanymi nogawkami. Natomiast skarpetki powinny być cieńsze od modeli zimowych.
Góry latem potrafią zaskoczyć, jeśli chodzi o warunki pogodowe. Temperatury w wyższych partiach nierzadko spadają do mniej niż 1°C, do tego mocno wieje. Z tego powodu, mimo ogólnego zamysłu, aby wędrować na lekko, zawsze warto mieć w plecaku awaryjną bluzę typu softshell oraz lekką wiatroodporną kurtkę. Bardzo ważna jest także czapka w góry latem — na grani przyda się lekki model termoaktywny lub buffa, natomiast w niższych partiach, czapka z daszkiem albo kapelusz turystyczny, która odbije nadmiar promieni słonecznych.
Jakie ubrania w góry latem są niewskazane?
Wiedza na temat tego, czego nie zabierać w góry, jest równie ważna jak świadomość tego, jak ubrać się w góry latem. Podczas letnich wypraw preferowane jest bowiem rozsądne pakowanie się, bez przeciążania plecaka niepotrzebnymi rzeczami. W miesiącach letnich niewskazane są ubrania wykonane z bawełny (ze względu na zatrzymywanie wilgoci). Zbędne mogą się okazać także ciężkie bluzy i kurtki — lepszym wyborem w ich miejsce będą minimalistyczne ubrania typu softshell.
Jeśli chodzi o obuwie, mimo wysokich temperatur nie należy się decydować na adidasy, trampki, sandały czy też klapki. Najlepszym wyborem w góry będą buty trekkingowe, wodoodporne oraz z antypoślizgową podeszwą. Lepiej przed ich zakupem doedukować się, w jakich sytuacjach stosuje się modele niskie (tzw. podejściowe), a kiedy zalecane jest obuwie turystyczne sięgające za kostkę. Wtedy zyskamy pewność, że cała nasza odzież w góry latem, od stóp do głów, jest dobrze dopasowana do warunków na szlaku.
Co zabrać w góry wiosną?
Na koniec kilka porad związanych z tym, co zabrać w Bieszczady, Pieniny, Gorce czy też Tatry wiosną. O tej porze roku przydatne mogą się okazać:
- apteczka turystyczna,
- kijki trekkingowe,
- kompaktowa kuchenka turystyczna z kartuszem — nic tak nie dodaje energii, jak ciepły posiłek przyrządzony na szlaku,
- latarka czołówka, ze względu na nadal krótkie dni,
- raczki (a w miesiącach od marca do maja i w przypadku wycieczek w wyższe partie nawet raki!),
- termos — łyk ciepłej herbaty poprawi morale na szlaku w chłodniejszych miesiącach.
Co spakować w góry latem?
A co, jeśli chodzi o letni wyjazd w góry? Co zabrać na szlak? Obowiązkowe będą okulary przeciwsłoneczne, które zabezpieczą oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV oraz krem z filtrem. Przydadzą się także: zapas wody i zestaw lekkich przekąsek: kanapki, kabanosy lub batony energetyczne. W zależności od preferencji można zabrać ze sobą również kijki trekkingowe oraz kuchenkę turystyczną do przyrządzania posiłków na szlaku. Podobnie jak w przypadku wiosennych wypraw obowiązkowym elementem w plecaku będzie także apteczka turystyczna.