Niedzica Zamek

Zamek w Niedzicy zwany Zamkiem Dunajec należy do najcenniejszych w Polsce zabytków architektury obronnej. Powstał w początku XIV wieku po węgierskiej stronie granicy, naprzeciwko polskiej warowni w Czorsztynie. Obecnie mieści się w nim muzeum historyczne, w którego zbiorach znajdują się m.in. dokumenty związane z dziejami zamku i Spisza. Poniżej zamku znajduje się zapora spiętrzająca wody Dunajca. Wszystkie wnętrza adaptowane na cele muzealne i hotelowe z zachowaniem historycznego układu i charakteru - otrzymały stylowe wyposażenie. Nowa funkcja zamku, jego niezwykłe walory architektoniczne i przestrzenne w naturalnym krajobrazie Pienin i doliny Dunajca, przyciągają licznych turystów i gości.

 

Zamek niedzicki najbardziej znany jest z serialu dla dzieci „Wakacje z duchami”. Był on także plenerem do filmu Zemsta, Mazepa oraz serialu Janosik. W 2011 roku był też siódmym postojem w The Amazing Race Australia 2.

 

Istnieje kilka legend na temat Zamku. Jedna z nich mówi, że pod koniec wieku XVIII na zamku i w jego okolicy rezydowali Inkowie uciekający przed hiszpańskimi prześladowaniami. Na terenie zamku mieli oni ukryć skarby. Inna opowiada o nieszczęśliwej kobiecie żyjącej kiedyś na zamku, którą mąż utopił w zamkowej studni. Do dzisiaj w zamku ukazuje się duch Białej Damy.

 

Atrakcje w Pieninach

 

Podczas pobytu w Schronisku nie sposób się nudzić. Pieniny obfitują w liczne atrakcje. Z pewnością największą z nich jest spływ Dunajcem - flisacką tratwą, który odbyć można także w bardziej ekstremalny sposób, biorąc udział w raftingu, canoeingu lub hydrospeed.


Schronisko jest idealnym miejscem do uprawiania turystyki górskiej. Położenie tuż przy szlaku sprawia, że jest świetną bazą wypadową w polskie Pieniny, a bliskość pieszego przejścia granicznego pozwala także na przemierzanie słowackich szlaków. Znajdują się tu też liczne górskie trasy rowerowe oraz trasy do spacerów z kijkami do Nordic Walking. Wypożyczalnia rowerów znajduje się bezpośrednio w Schronisku.


Leżący nieopodal Schroniska Zamek w Niedzicy oraz Zamek w Czorsztynie zwiedzić można podczas wycieczki rowerowej lub pieszej. Niewątpliwą atrakcją jest także Jezioro Czorsztyńskie z zaporą na Dunajcu. Okolice Schroniska są idealnym miejscem dla wędkarzy czy obserwatorów ptaków.

Także zimą nie sposób się tutaj nudzić. Niezwykłe spacery, wspólne lepienie bałwana, zjazdy na sankach, kuligi, czy po prostu napawanie się niezwykłymi krajobrazami – to tylko przykłady sposobów na spędzenie u nas wolnego czasu. W niewielkiej odległości od schroniska znajduje się również lodowiskostoki narciarskie pozwalające oddać się zimowemu szaleństwu. Po drugiej stronie rzeki zlokalizowane są również trasy przeznaczone do narciarstwa biegowego. Zachęcamy również do sprawdzenia swoich sił podczas wyprawy na rakietach śnieżnych, które wypożyczyć można bezpośrednio w schronisku. Atrakcję stanowią też znajdujące się w pobliżu baseny termalne.