Niedzica Zamek

Zamek w Niedzicy zwany Zamkiem Dunajec należy do najcenniejszych w Polsce zabytków architektury obronnej. Powstał w początku XIV wieku po węgierskiej stronie granicy, naprzeciwko polskiej warowni w Czorsztynie. Obecnie mieści się w nim muzeum historyczne, w którego zbiorach znajdują się m.in. dokumenty związane z dziejami zamku i Spisza. Poniżej zamku znajduje się zapora spiętrzająca wody Dunajca. Wszystkie wnętrza adaptowane na cele muzealne i hotelowe z zachowaniem historycznego układu i charakteru - otrzymały stylowe wyposażenie. Nowa funkcja zamku, jego niezwykłe walory architektoniczne i przestrzenne w naturalnym krajobrazie Pienin i doliny Dunajca, przyciągają licznych turystów i gości.

 

Zamek niedzicki najbardziej znany jest z serialu dla dzieci „Wakacje z duchami”. Był on także plenerem do filmu Zemsta, Mazepa oraz serialu Janosik. W 2011 roku był też siódmym postojem w The Amazing Race Australia 2.

 

Istnieje kilka legend na temat Zamku. Jedna z nich mówi, że pod koniec wieku XVIII na zamku i w jego okolicy rezydowali Inkowie uciekający przed hiszpańskimi prześladowaniami. Na terenie zamku mieli oni ukryć skarby. Inna opowiada o nieszczęśliwej kobiecie żyjącej kiedyś na zamku, którą mąż utopił w zamkowej studni. Do dzisiaj w zamku ukazuje się duch Białej Damy.