Trasy w okolicach Szczawnicy, Sromowiec Niżnych dla narciarzy biegowych

Autor posta: Schronisko Trzy Korony , Dodano: 28 stycznia 2019

Zima zawitała do nas parę miesięcy temu, ale teraz, to już chyba na dobre. Wkoło pełno śniegu, a zatem możemy rozpocząć ulubione, zimowe sporty. Jednym z nich jest narciarstwo biegowe. Na czym jednak ono polega? I gdzie w okolicach Szczawnicy, Sromowiec Niżnych można je uprawiać? Tego dowiecie się czytając nasz artykuł! Do dzieła!

Co to jest narciarstwo biegowe?

Zanim zaczniemy opisywać najlepsze trasy dla narciarzy biegowych, wspomnimy coś na temat tego, czym jest narciarstwo biegowe. Przede wszystkim, nie wymaga ono od nas tyle umiejętności, co jeżdżenie na nartach na stokach. Ponadto, aby uprawiać narciarstwo biegowe, nie ma potrzeby ruszania daleko – w przypadku tego sportu wystarczy bowiem dużo śniegu, narty, kijki oraz buty. Wystarczy tylko udać się za miasto lub za wieś, znaleźć łąki, las, polany. W Polsce są również trasy dedykowane do przemieszczania się na nartach biegowych, w tym również w naszej Małopolsce.

Dlaczego warto uprawiać narciarstwo biegowe?

Przede wszystkim narciarstwo biegowe przynosi szereg korzyści dla zdrowia. Co ważne, wydaje się być znacznie bezpieczniejsze, niż narciarstwo zjazdowe. To sport dla osób, które chcą zadbać o wygląd, bowiem w ciągu godziny można spalić nawet 600-700 kcal. To znacznie lepszy wynik, niż gdybyśmy mieli pływać przez godzinę bądź uprawiać inny sport. Narciarstwo biegowe pozwala równomiernie rozwinąć mięśnie w całym ciele. To również doskonała propozycja dla tych osób, które chcą nauczyć się zaawansowanej jazdy na nartach na stokach – bowiem wykształcamy w sobie utrzymanie równowagi oraz zdobywamy wiedzę, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach.

Trasa biegowa Szczawnica-Czerwony Klasztor

Trasa biegowa Szczawnica-Czerwony Klasztor ma swój początek przy dolnej przystani flisackiej, dokładnie w miejscu, gdzie kończy się spływ tratwami na Dunajcu. Jeśli nie za bardzo orientujemy się, w którym jest to miejscu, wówczas szukajmy Klubu Kajakarstwa Górskiego „Pieniny”, który jest zlokalizowany przy moście nad potokiem Grajcarek. Trasę tę możemy znacząco sobie wydłużyć o odcinek od dolnej stacji PKL w Szczawnicy, jednakże należy wcześniej sprawdzić, czy odcinek ten nie został odśnieżony.

Po starcie mijamy pawilon wystawowy Pienińskiego Parku Narodowego. Biegnąc dalej, mamy do wyboru kilka tras: jeśli zdecydujemy się iść szlakiem przez Leśnicę, wówczas musimy wiedzieć, że trasa ta wymaga od nas dużo więcej siły i że niestety, ale nie ma możliwości podziwiania biegu rzeki Dunajec. W przypadku, gdy chcemy iść i podziwiać samą rzekę, będziemy mieć znacznie łatwiejszą trasę. To co jest pewne, na pewno się nie zgubimy.

Czasem tymi ścieżkami przechadzają się też turyści, a zatem trzeba się spodziewać nie puchu śniegu, lecz wydeptanej drogi. To jedna z najczęściej uczęszczanych tras biegowych w okolicach Szczawnicy, Sromowiec Niżnych. Pieniny oferują naprawdę wiele zimową porą, dlatego bez problemu znajdziemy tu także inne trasy, które sprawdzą się jako ścieżki do uprawiania narciarstwa biegowego.  

 

Trasa dla narciarzy biegowych - szlakiem w kierunku na Przehybę

Przehyba jest szczytem górskim w Beskidzie Sądeckim. Trasę rozpoczynamy w Szczawnicy. Ta zaś należy do tych bardziej wymagających, ze względu na ciągły bieg pod górę. Gdy już natomiast uda nam się zdobyć to wzniesienie, fantastyczne uczucie spełnienia wynagradzają późniejsze zjazdy. Przehybę można także zdobyć, wybierając trasy biegowe prowadzące przez Jaworki czy Szlachtowe.

Trasa biegowa biegnąca przez Rezerwat Przyrody „Biała Woda”

To również jedna z ciekawszych tras, którą warto przebyć na nartach. Na szczęście nie należy do najtrudniejszych – teren jest dość zróżnicowany, mamy zarówno proste odcinki, jak i lekkie wzniesienia, a także do pokonania kilka mostków. Trasę przez Rezerwat Przyrody „Biała Woda” najlepiej jest rozpocząć od parkingu znajdującego się tuż przy rezerwacie.

Zarówno Szczawnica, jak i Sromowce Niżne w których znajduje się nasz obiekt noclegowy, są miejscami, w które warto przyjechać nie tylko latem, ale głównie zimą. Nawet po to, aby spróbować wyjątkowego narciarstwa biegowego. Zapraszamy do naszego hotelu!