Wybierz się w Pieniny, czyli zalety trekkingu

Autor posta: Schronisko Trzy Korony , Dodano: 22 czerwca 2017

Podczas sezonu wakacyjnego wiele osób staje przed dylematem - morze czy góry? Gdzie się wybrać? My proponujemy Wam przepiękne Pieniny. Sprawdźcie zalety trekkingu, czyli chodzenia po górach oraz jego pozytywny wpływ na nasze ciało.

 

Zalety trekkingu - dotlenienie organizmu

 

Jednym z plusów chodzenia po górach jest dotlenienie organizmu. Podczas wysiłku krew krąży szybciej niż zazwyczaj, dzięki czemu tlen jest transportowany szybciej do komórek ciała. W ten sposób wpływamy pozytywnie na układ krwionośny, oddechowy i nerwowy.

 

Najlepiej wybrać się na szczyty, które przekraczają wysokość 1000 m n.p.m. Powyżej tej wysokości spada ciśnienie cząstkowe tlenu, co powoduje zwiększenie ilości hemoglobiny we krwi. Hemoglobina to składnik, który odpowiada właśnie za transport cząsteczek tlenu w  organizmie.

 

Zalety trekkingu - poprawa kondycji

 

Ruch jest niezbędny do właściwego funkcjonowania organizmu. Wysiłek w górach sprawia, że nasze ciało pracuje lepiej, jednocześnie poprawiając kondycję i wytrzymałość organizmu. Trekking jest zalecany wszystkim osobom, które na co dzień są mało aktywne, przez co mają “zastane” mięśnie i stawy.

zalety chodzenia po górach
fot. Jimixphoto

Zalety trekkingu - redukcja wagi

 

Górskie wycieczki to także opcja dla tych, którzy chcą zrzucić kilka kilogramów. W zależności od długości i poziomu trudności trasy oraz naszej wagi, podczas godziny wędrówki możemy spalić 350-500 kcal. Co więcej, trekking poprawia przemianę materii, co jest niezwykle ważne podczas procesu odchudzania.

 

Zalety trekkingu - brak pośpiechu

 

Góry to jedno z niewielu miejsc, w którym pośpiech jest wręcz niewskazany. Tempo możemy dostosować do swoich chęci, samopoczucia czy możliwości. To my decydujemy o miejscu docelowym, prędkości i ilości przerw. Nikt nas nie ocenia, nie musimy pobijać rekordów odległości ani czasowych.

 

Zalety trekkingu - odpoczynek dla umysłu

 

Piesze wycieczki po górach to doskonały sposób na wyciszenie umysłu. Na co dzień mamy na głowie mnóstwo spraw do załatwienia - zarówno w domu, jak i w pracy. Dzięki trekkingowi możemy zostawić wszystkie problemy “na dole” i skupić się tylko na tym, co dzieje się tu i teraz. W ten sposób mózg odpoczywa i regeneruje się, umożliwiając powrót do pełnej produktywności.

 

Kto z Was po naszym artykule zaczął marzyć o wyjeździe w Pieniny? :) Mamy nadzieję, że większość! Przed wyjazdem zarezerwuj noclegi w górach. Do Waszej dyspozycji oddajemy schronisko Trzy Koronyschronisko Orlica.