Jezioro Czorsztyńskie


Malownicze Jezioro Czorsztyńskie rozciąga się na długości 9 kilometrów między Pieninami a Gorcami. Zbiornik powstał przez zbudowanie zapory wodnej w Niedzicy. Jego głównym celem była ochrona przeciwpowodziowa doliny Dunajca, dzięki gromadzeniu nadmiaru wody płynącej rzeką w momentach wezbrań. Ponadto wykorzystywany jest w produkcji energii elektrycznej z uwagi na znajdującą się tu elektrownię szczytowo-pompową. Nie sposób jednak odmówić mu walorów przyrodniczych i krajobrazowych. Jezioro Czorsztyńskie ma do zaoferowania wiele osobom, które skuszą się ich urokiem i postanowią spędzić urlop w okolicy.


Najciekawsze atrakcje w okolicy Jeziora Czorsztyńskiego


  • Czorsztyn

   – to malowniczo położona wieś, której historia sięga początków XIII wieku. Miejscem, które warto odwiedzić są ruiny gotyckiego zamku z XIV wieku. Znajdują się na niewielkim wzgórzu nad Dunajcem i widoczne z brzegu Jeziora Czorsztyńskiego prezentują się zachwycająco.

    

  • zamek Dunajec

   – znajduje się w miejscowości Niedzica i jest jedną z najchętniej odwiedzanych w Polsce atrakcji turystycznych. Powstał w połowie XIV wieku jako strażnica i warownia strzegąca granicy polsko-węgierskiej. Dziś mieści się tu muzeum.

    

  • elektrownia wodna w Niedzicy

   – to najwyższa (56 m) w Polsce zapora ziemna posiadająca centralne uszczelnienie glinowe. Podczas zwiedzania z przewodnikiem można obejrzeć pomieszczenia technologiczne oraz urządzenia do produkcji prądu, jak również podziemny tunel poprowadzony w skale – 50 metrów pod wodą i nasypem zapory.

    

  • skansen w Kluszkowcach

   – to teren 17 ha, na którym znajdują się drewniane wille i chałupy wiejskie oraz wiele innych zabudowań regionalnych z drugiej połowy XIX wieku i początków XX wieku. Zostały tu przeniesione, by uchronić je przed zalaniem. Ciekawostką jest, że osada oferuje noclegi w zabytkowych obiektach takich jak: willa Teofila Sanoka, willa Leopolda Szperlinga, willa Józefa Galoty, czy Dwór Drohojowskich. Na terenie osady znajduje się też Restauracja u Szperlinga serwująca dania kuchni polskiej, w szczególności – regionalne specjały.

  • góra Wdżar

   – to góra o bardzo szczególnej budowie, bazującej na magmowej skale wulkanicznej jaką jest andezyt, przy czym nie ma obecnie naukowych dowodów na to, że znajdował się tu wulkan. Dziś miejsce to wykorzystywane jest jako oficjalne miejsce startowisk paralotniarzy. Ponadto znajduje się tu ośrodek narciarski Czorsztyn-Ski.

 • Pieniński Park Narodowy

  – utworzony został 23 maja 1932 roku. Na turystów czeka tu aż 35 szlaków, które pozwalają odkrywać urozmaiconą faunę i florę. Biegną one malowniczymi trasami, w tym prowadzącymi na okoliczne szczyty, z których najpopularniejszy – Trzy Korony – zapewnia jedną z najpiękniejszych panoram na Pieniny, a także Tatry. Ponadto znajduje się tu atrakcja, stanowiąca ciekawostkę na skalę europejską, a mianowicie spływ tratwami przełomem Dunajca.

   


 

Jezioro Czorsztyńskie dla aktywnych


Zbiornik należy do młodych akwenów w Polsce, jednak ogromna popularność turystyczna regionu sprawiła, że teren bardzo dobrze rozwija się pod kątem infrastruktury dostosowanej dla osób, pragnących korzystać ze sportów wodnych.

 

Popularność zyskuje tu żeglowanie. Jezioro Czorsztyńskie nie należy do dużych akwenów, jednak znajduje się tu kilka urokliwych przystani, do których można przybić i zwiedzić okolicę. Ponadto odkrywanie uroków Pienin z pokładu łodzi jest oryginalnym pomysłem na górski wypad. W kilku miejscach nad jeziorem znajdują się także wypożyczalnie sprzętu wodnego, gdzie można wypożyczyć kajaki, czy rowery wodne.


Akwen jest też dobrym miejscem dla wędkarzy – liczne zatoczki zapewniają fantastyczne warunki dla amatorów, jak i zawodowców. Znajdują się tu łowiska o różnym stopniu trudności, gdzie można złowić szczupaki, okonie, leszcze, płocie, klenie, ukleje, a niekiedy nawet miętusy i liny.


Osoby preferujące plażowanie i kąpiele w jeziorze powinny zainteresować się kąpieliskiem przy plaży Zamajerz. W pobliżu znajdują się domki do wynajęcia, a także pole biwakowe, grill, parking, toalety i dobrze rozbudowana infrastruktura rozrywkowa.

 

Facebook
Zapraszamy do Orlicy

Zapraszamy
do odwiedzenia naszego schroniska w Szczawnicy

Przejdź do strony
Rezerwacja